Őszinte Igéret Hadművelet. Így nevezte el a Hezbollah az akciót, mely az elmúlt évek egyik legnagyobb fegyveres összecsapásává nőtte ki magát a térségben. A Palesztín Felszabadító Szervezet (PLO) 1968 óta indított kisebb támadásokat Izrael ellen dél-libanoni területekről, hogy ezt megakadályozzák, 1978-ban a zsidó hadsereg elfoglalta Libanon déli területeit - azonban ezzel sem sikerült megszüntetnie a palesztín támadásokat. Kudarcot vallott. Hogy kiköszörülje a csorbát, 1982-ben ismét bevonult, és erővel kikergette a palesztín szervezet maradékát a megszállt térségből. Ezután visszavonták haderejüket egy határmenti ütköző zónába, helyet adva a tétova és Izrael-barát Dél-Libanoni Hadsereg (SLA) számára. Pár évvel később felbukkant egy addig ismeret szervezet, ami céljául tűzte ki Izrael teljes és végleges kiűzését Libanoni földről. A szervezet neve: Hezbollah volt.
A 2006-os támadást Ehud Olmert zsidó miniszterelnök hadüzenetként értékelte, és kijelentette: "Libanon viselni fogja tettei következményeit", s hogy ezek a következmények "fájdalmasak és mélyrehatóak lesznek". Így nyilatkozott Udi Adam, Izrael Északi Parancsnokságának vezetője: "ez a konfliktus csak Izraelre és Libanonra tartozik. Hol támadjunk? Ha Libanonon belül van, minden célpont szóba jöhet - nem csak dél-Libanon és nem csak a Hezbollah állások".
Szárazföldi csapataik bevonulásával megkezdődött a vérontás. Ám előzetes számításaikkal ellentétben a gerilla harcmodor jelentős véráldozatot követelt. Minden egyes elfoglalt épületért nagy árat fizettek. A lenézett Hezbollah jól megerősített állásokból nyitott tüzet a támadó IDF-re, és meglepő módon kifinomult orosz irányított páncélos-elhárító lövedékeket is bevetett. Ezekkel megrongáltak 52 db Merkava típusú páncélost, és arra is használták, hogy épületeket romboljanak le, melyben izraeli katonák kerestek fedezéket. Rendelkeztek ezen felül 122mm-es Katyusa tűzérségi rakétákkal, melyek 30km-re be tudtak hatolni zsidó területre, fontos városokat fenyegetve, és támadva.
A kezdeti válaszcsapások után a Hezbollah teljes katonai készültséget deklarált. Az izraeli Haaretz újság szerint a libanoni harcosok jól képzett, tehetséges, jól szervezett, és magasan motivált, a mai modern fegyverek keverékével felszerelt csapatok.
Hassan Nasrallah Hezbollah vezér így nyilatkozott:
"[a Hezbollah] elkezdett nyugodtan cselekedni, izraeli katonai bázisokra és célpontokra koncentráltunk; egyetlen település romba döntése nélkül, miközben az első naptól fogva az ellenség libanoni településeket támad és ártatlanokat öl - Hezbollah harcosok katonai támaszpontokat pusztítottak, míg a zsidók civileket öltek és az infrastruktúrát célozták."Az izraeli hadműveletek során Libanon infrastruktúrájának nagy részét a földdel egyenlővé tették: megsemmisült 640km-nyi út, 73 híd, 900 kereskedelmi épület, 350 iskola(!), két kórház(!), 15000 otthon (további 130000 megsérült).
2006. július 31-én a Libanoni elnök Emile Lahoud teljes támogatásáról biztosította a Hezbollahot, kijelentette továbbá, hogy a Hezbollah gyakorlatilag teljesen azonos a libanoni hadsereggel.
A konfliktusnak az ENSZ vetett véget augusztus 11-ei 1701-es számú határozatában, melyet másnap mindkét fél elfogadott. A határozatban szerepelt a Hezbollah teljes leszerelésére adott utasítás, Izraeli kivonulás dél-Libanonból, valamint egy megnövelt ENSZ kontingens állomásoztatása a térségben libanoni katonákkal támogatva. Október 1-re a legtöbb zsidó katonai elhagyta a korábbi harcok színterét, a blokád is megszűnt, továbbá a libanoni hadsereg is bevonult délre. Ezután mind a libanoni kormány, mind pedig a térségben állomásozó ENSZ csapatok visszautasították a Hezbollah leszerelésére vonatkozó direktívákat...
Végül még megemlíteném a két oldalon elszenvedett civil áldozatok számát.
Izraeli oldalon: 43 halott, több ezer sebesült, nagy részük könnyebben. És ami igazán sokkoló, az amit a zsidó "hadsereg" művelt Libanonban. ~1200 halálos áldozat, és majdnem 5000 sebesült, közülük sokan maradandó fogyatékosságot szereztek. Isten kiválasztott népének haderejének kezéhez túl sok vér tapad.
A 33 napos katonai összetűzésből kiderült, hogy akár egy kis nemzet is képes hatásosan feltartóztatni egy elsöprő katonai erőt, ha megfelelő a kitartása, teljes az összefogás valamint igazán hisznek céljaik elérésben. A Hezbollah megmutatta, hogy képes erre és nem csak a levegőbe beszéltek céljaik kapcsán.
A folytatás még várat magára.
A végére pedig egy bónusz videó a háború utánról, 2006 szeptemberéből. Látható, hogy a Hezbollah csak erősebb lett, nem törte meg az egységet a déli fenyegetés.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.